Istoricul Parohiei Ezăreni

Istorie Iulie 6, 2012

Parohia Ezăreni a fost înfiinţată prin Decizia mitropolitană nr. 407 din 17 iunie 2002, prin care toate filiile din Arhiepiscopia Iaşilor au devenit parohii. Parohia a devenit funcţională din punct de vedere administrativ-bisericesc odată cu numirea preotului paroh Iordăchescu Mihai-Andi prin Decizia mitropolitană nr.59 din 29 ianuarie 2003.

Cele două hramuri ale parohiei, cel principal - „Acoperământul Maicii Domnului”(1 octombrie) şi cel secundar – „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare”(2 iulie), au fost alese de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, în luna februarie a anului 2003. Prima slujbă oficiată în nou-înfiinţata parohie a fost săvârşită la 27 aprilie 2003, în noaptea de Înviere, spaţiul liturgic fiind amenajat într-un cort militar, fiind urmată de slujbele specifice Săptămânii Luminate. Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, de la începutul lunii mai 2003 au debutat lucrările de construcţie a actualei biserici din zid, având formă de navă, lucrări încheiate după doar 6 luni, în luna noiembrie a aceluiaşi an, când s-a început şi săvârşirea slujbelor în biserică. Biserica a fost construită numai din contribuţia enoriaşilor, a preotului paroh şi a familiei acestuia, dar şi din împrumuturi bancare achitate ulterior de credincioşi. În perioada decembrie 2003–mai 2004 biserica a fost pictată, iar din momentul finalizării picturii şi până în prezent a fost înzestrată cu toate cele necesare desfăşurării cultului şi au fost încheiate lucrările de finisare exterioară, de organizare a curţii bisericii şi de împrejmuire cu gard. O particularitate a interiorului bisericii o reprezintă catapeteasma, care este realizată în stil grecesc, fiind joasă, având doar nivelul icoanelor împărăteşti şi permiţând credincioşilor să poată observa cu uşurinţă cele ce se întâmplă în Sfântul Altar în timpul sfintelor slujbe. Slujba de sfinţire a bisericii a fost săvârşită de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Teofan în data de 20 septembrie 2008.