Colindul sfânt şi bun

Viața parohiei Decembrie 31, 2012

În Duminica dinaintea sărbătorii Naşterii Domnului, la finalul Sfintei Liturghii, am primit un grup inedit de colindători alcătuit din monahi, ostenitori şi apropiaţi ai Mănăstirii Tuturor Sfinţilor, Bucium, în frunte cu părintele stareţ, protosinghelul Irineu Bălan. Obiceiul acestei vestiri frumoase a Naşterii Domnului a fost iniţiat în urmă cu un an, când, în aceiaşi duminică, părintele stareţ împreună cu vieţuitorii mănăstirii şi ucenicii ne-au bucurat cu prezenţa şi colindele lor. Acest eveniment a fost pentru noi un imbold la a folosi timpul sărbătorii de Crăciun ca moment de vestire a Naşterii Domnului prin cântare, aşa cum odinioară îngerii şi păstorii au făcut la Betleem. Credincioşii au primit colindul ostenitorilor Mănăstirii Bucium ca un model de urmat şi au înţeles că sărbătoarea Naşterii Domnului se trăieşte autentic prin colind şi iubire milostivă. De aceea, şi noi, ostenitorii bisericii, ne-am propus, ca şi în urmă cu un an, să mergem să colindăm săracii, bolnavii şi bătrânii din parohie, aducându-le şi lor bucurie şi lumină pe chipuri şi în suflete.