Iată vin colindători!

Viața parohiei Decembrie 31, 2012

Vineri, 28 decembrie, membri ai corului bisericii noastre dimpreună cu membri ai Consiliului şi Comitetului parohial, în frunte cu părintele paroh, au colindat câteva familii sărace sau în care se află persoane bolnave, văduve sau bătrâni singuri. Ca şi în urmă cu cu an, când am iniţiat acest obicei, bucuria a fost mare atât pentru cei care au primit cu emoţie grupul celor 17 colindători, cât şi pentru membrii grupului. Au fost colindaţi fraţi de-ai noştri din familia Bisericii care nu au putut primi colindători pentru că nu au avut ce să le ofere din cauza lipsurilor materiale, bătrâni uitaţi de familiile lor, persoane văduve care şi-au petrecut sărbătorile cu durerea pierderii celor dragi, oameni bolnavi, dar şi tinerii de la Centrul Omenia. Bucuria a fost mare şi în rândul colindătorilor, unul dintre ei exprimând cel mai bine trăirile noastre: „Abia acum am simţit Crăciunul!” Mulţumim celor care s-au ostenit pentru vestirea Naşterii Domnului şi a iubirii Lui milostive!