Căminul cultural „Sfinţii Ioachim şi Ana” din Buhalniţa a fost sfinţit

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 10, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Ziua pomenirii Sfinţilor Ioachim şi Ana, miercuri, 9 septembrie 2020, a fost prilej de bucurie pentru locuitorii satului Buhalniţa, comuna Hangu, judeţul Neamţ. Cu multă emoţie, oamenii au participat la sfinţirea Căminului cultural „Sfinţii Ioachim şi Ana” din centrul localităţii. Slujba Aghesmei mici, alături de rânduiala specială, a fost oficiată de către părintele Vasile Cristian Dăscălescu, parohul Parohiei cu hramurile „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” şi „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” - Buhalniţa, ce aparţine de Protopopiatul Ceahlău. Printre distinşii oaspeţi s-au numărat reprezentanţii Primăriei Hangu, ai Consiliului local al comunei Hangu, ai Şcolii Gimnaziale Hangu şi ai Consiliului parohial al Parohiei Buhalniţa. În cadrul slujbei, atât sala de festivităţi, cât şi încăperile instituţiei culturale au fost stropite cu apă sfinţită şi însemnate cu untdelemn sfinţit, aşa cum este rânduiala. Părintele paroh a rostit spre finalul slujbei o ectenie în care au fost aduse mulţumiri către Preabunul Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra celor ce au avut o contribuţie esenţială în reabilitarea căminului. Primarul comunei Hangu, Gavril Lupu, a amintit în alocuţiunea sa că întreaga investiţie, ce corespunde standardelor europene, s-a realizat prin fonduri nerambursabile AFIR-FEADR. La rândul său, preotul paroh Vasile Cristian Dăscălescu a apreciat efortul administraţiei locale de a reabilita căminul cultural din Buhalniţa, menţionând că a fost aleasă ziua de 9 septembrie pentru sfinţirea acestuia întrucât în calendarul Bisericii Ortodoxe sunt pomeniţi Sfinţii Ioachim şi Ana, ocrotitorii familiei. „Sfinţirea acestui cămin este un moment de mare bucurie pentru că astăzi (n.r. miercuri, 9 septembrie) îi cinstim pe Sfinţii Ioachim şi Ana. Multe familii din satul Buhalniţa şi-au organizat nunţile în acest loc. Acesta este motivul pentru care punem acest aşezământ sub ocrotirea Sfinţilior Ioachim şi Ana. Ne propunem ca în ziua de 9 septembrie, după Sfânta Liturghie, să poposim în acest loc pentru a ne bucura împreună. Căminul cultural „Sfinţii Ioachim şi Ana” - Buhalniţa, reabilitat în perioada decembrie 2017-martie 2020, are o suprafaţă de 286 de metri pătraţi şi o capacitate de 150 de locuri. Pentru ca activităţile culturale şi educative să se desfăşoare în bune condiţii, edificiul a fost dotat cu următoarele: staţie de amplificare, videoproiector, calculator, imprimantă, refectoare scenă, mobilier, aer condiţionat, centrală termică, s.a.