(Video) Ansamblul parohial din localitatea Bucecea a fost sfințit

Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Flavius Popa

Zi deosebită pentru credincioșii localității Bucecea din județul Botoșani
În Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, 13 septembrie 2020, IPS Părinte Mitropolit Teofan a târnosit biserica Parohiei Bucecea.
De asemenea, ierarhul a binecuvântat și centrul social al comunității parohiale.
Centrul cuprinde un paraclis, o sală pentru activități cu tinerii, lumânărar, biroul parohial, o bucătărie, dar și o cameră mortuară.
După slujba de sfințire, chiriarhul a oficiat Sfânta Liturghie pe un podium special amenajat.
După citirea Sfintei Evanghelii, Părintele Mitropolit Teofan a ținut un cuvânt de învățătură.
La final, pentru meritele deosebite, Părintele Cojocariu Ioan Emanuil a fost hirotesit iconom stavrofor purtator de cruce, iar ctitorii au fost răsplătiți cu distincții de vrednicie.